Zasady zatrudniania nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zasady zmiany warunków pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zasady, tryb i podstawy prawne rozwiązywania stosunku pracy w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zdarza się, iż pracownik zostanie zobowiązany do pracy w sobotę, niedzielę, święto lub inny dzień wolny od pracy. Poniżej wybrane regulacje w zakresie rekompensaty za pracę w takie dni.
Przykłady przysługujących pracownikowi zwolnień od pracy, wraz z informacjami na temat czasu zwolnienia i prawa do wynagrodzenia lub rekompensaty utraconego zarobku.
W poradniku omówiono sprawy związane z krajowymi i zagranicznymi podróżami słuzbowymi pracowników oraz wykorzystywaniem prywatnego pojaxdu do celów służbowych.
Fundusz Świadczeń Socjalnych to środki finansowe gromadzone przez pracodawcę w celu wykorzystania ich na wsparcie socjalne osób uprawnionych.
Aktualne i archiwalne kwalifikacje wymagane od nauczycieli, wykaz kolejnych rozporządzeń określających kwalifikacje oraz okresy uznawania kwalifikacji przez odpowiednie organy.
Ścieżku awansu zawodowego nauczycieli, obejmujące również okres przejściowy wprowadzony ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.
W poradniku zaprezontowane zostały składniki wynagrodzenia nauczycieli szkół samorząodwych, inne odrębne wynagrodzenia, zasady nabywania i zmiany wysokości wynagrodzenia.
Akt mianowania i umowa o pracę powiny określić stanowisko pracy nauczyciela. W poradniku wybrane stanowiska, na których zatrudnia się nauczycieli szkół samorządowych.
W poradniku zaprezontowane zostało kompendium wiedzy na temat zasad i procedur dokonywania oceny pracy nauczycieli oraz trybu odwoływania sie od ustalonej oceny pracy.
Poniżej aktualny kalendarz roku szkolnego 2024/2025 z uwzględnieniem komunikatów dyrektora Centralnej Komisji Egazminacyjnej.
Wykaz wybranych uchwał podejmowanych przez Radę Pedagogiczną w oparciu o przepisy prawa oświatowego oraz poradnik, w jaki sposób konstruować i podejmować uchwały.
Dyrektor szkoły w niektórych przypadkach wydaje rozstrzygnięcie w postaci decyzji administracyjnej. Poradnik zawiera wykaz niektórych decyzji administracyjnych wraz z podstawą prawną.
Poradnik kierowany jest do dyrektorów i zawiera informacje, w jaki sposób napisać zarządzenie dyrektora oraz przykładowe zarządzenia wydawane w związku z zarządzaniem jednostką oświatową.
Przepisy Karty Nauczyciela i prawa pracy nakładają na dyrektora obowiązek konsultowania lub uzgadniania niektórych decyzji ze związkami zawodowymi działającymi w danej jednostce oświatowej. Poradnik przybliży zakres współpracy i obowiązku ob stron.
Szkoła może być organizatorem krajoznawstwa i turystyki. W poradniku przybliżymy zasady organizacji wycieczek szkolnych, ich przebiegu oraz kwalifikacje kadry wymagane przepisami oświatowymi.
W poradniku prezntowane są elementy, jakie powinien zawierać statut publicznej szkoły, wynikające z poszczególnych aktów prawnych.
W poradniku prezntowane są elementy, jakie powinien zawierać statut publiczneego przedszkola, wynikające z poszczególnych aktów prawnych.
Przepisy mogą wymagać określonej formy dokumentu lub czynności. Omówione zostaną formy i postaci dokumentów, w tym: pisemna, elektroniczna i papierowa.
Pracodawca obowiązany jest zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem do pracy, ale także prowadzenie okresowych szkoleń w dziedzinie bhp.
Służba bhp pełni w zakładzie pracy funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W poradniku znajdują sie zasady rganizacji służby bhp w jednostkach oświatowych.
Jednym z najważniejszych zadań szkoły jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na jej terenie, w szczególności uczniom powierzonym szkole pod opiekę.
Dyrektor szkoły i nauczyciele powinni mieć dostateczną wiedzę na temat postepowania w sytuacji wystąpienia wypadku osoby pozostającej pod opieką szkoły
Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników, mającą na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych, określonych w przepisach prawa pracy.